יום רביעי, 9 ביולי, 2014 | 18:45 | 2 תגובות

איך להכין את הכלב לתינוק

מזל טוב! אתם מצפים לתינוק 🙂
ההתרגשות גדולה,
אך לקוחות רבים משתפים אותי כי לצידה יש גם לא מעט חששות,
איך להכין את הכלב לתינוק? על מה צריך להקפיד?

הכנתי מאמר מסודר עבור ההורים העתידיים מבינכם,
על מנת שתהיה לכם גישה מהירה למידע הכי רלוונטי ועדכני בנושא
וכדי להפיג חששות ולהקל על התהליך.
דעו כי אומנם אני עדיין לא אמא בעצמי, אך את הטיפים הללו בדיוק אני איישם כשאני אהפוך לאמא,
אז קראו, הדפיסו ותלו על המקרר שלא תשכחו ליישם אף טיפ לפני הגעת התינוק 🙂

כך תכינו את הכלב לתינוק חדש בבית:

1. לפני הלידה – פעלו לפתרון בעיות התנהגות שעלולות להפריע עם התינוק
אם הכלב שלכם רכושן למזון או לחפצים, מה יקרה כשהתינוק יזחל ובתמימות יאחוז בצעצוע שנמצא בפיו?
אם הכלב שלכם נובח ללא הפסקה על רעשים מחוץ לדלת – מה יקרה כשהוא יעיר בכל רגע את התינוק?
כל בעיה, קטנה כגדולה, שאתם חווים כרגע עם הכלב – ניתנת לפתרון. כל מה שאתם צריכים זה הכוונה מאיש מקצוע שידע להנחות אתכם כיצד לפתור את הבעיות הללו וללמד את הכלב שלכם התנהגות חלופית טובה שתקל עליכם בהתנהלות היום יומית בבית עם תינוקכם החדש.

2. לפני הלידה – הכנת הכלב לשינויים שעתידיים להופיע בבית
נסו לדמיין איך חייכם יראו מרגע כניסתו של התינוק הביתה. האם המיטה של הכלב תמשיך להיות בחדר השינה שלכם? או שאולי הלול החדש של התינוק עתיד לתפוס את מקומה וצריך להזיז אותה למיקום מעט שונה? סדרו את הבית כבר מהיום כפי שהוא אמור להיראות מרגע הגעת התינוק והשאירו מקום פנוי לחפצים שלו, למשטח ההפעלה שלו ועוד. כך תרגילו את הכלב לשינויים הללו מבעוד מועד בצורה הדרגתית ונעימה וכשיגיע התינוק הכלב לא יקשר את השינויים הללו אליו ולא ירגיש שהתינוק תופס את מקומו.

3. לפני הלידה – הכירו לכלב את עגלת התינוק 
הליכה לצד עגלת תינוקות יכולה להיות רגילה וחסרת משמעות לחלק מהכלבים, בעוד שלאחרים (בעיקר לכלבים חששנים מטבעם) היא יכולה להיות מוזרה ואפילו מלחיצה ועלולה להוביל לריגרסיה בהליכה, משיכות, חוסר ריכוז ועוד.
פעם ביום לפחות, לא חייב כל טיול, צאו לטייל עם עגלת התינוק שקניתם מבעוד מועד או השאילו עגלה מחבר/שכן במידה ועדיין אין לכם.
חזקו את הכלב ע"י חטיף טעים או מילה טובה בכל פעם שהוא מריח או מסתכל על העגלה, אפילו כשהיא ריקה כרגע! כדי שיתרגל ללכת לצידה ויקשר לנוכחותה רגש שמח.

4. מרגע הלידה – הכירו לכלב ריחות וחפצים של התינוק
בזמן שאת עוד בבית החולים, מתאוששת מלידה, הנחי את בעלך לחזור הביתה עם חיתולים משומשים, גרביים משומשות, סדינים ועוד שיש עליהם ריח של התינוק ולהכיר אותם לכלב בצורה חיובית ע"י כך שבכל פעם שהכלב ניגש להריח את אחד החפצים הללו ומגלה בהם עניין – צ'פרי אותו במשהו טעים. רצוי משהו מאוד טעים! נקניק, גבינה צהובה, משהו מיוחד שהוא לא מקבל ביום-יום, כך שכשהתינוק יגיע הביתה הריח שלו כבר יהיה מוכר לכלב ויזוהה כמשהו עם זכרון מאוד נעים וחיובי.

5. התינוק הגיע הביתה!
את המפגש הראשוני בין הכלב לתינוק כדאי לעשות במקום נטראלי ופתוח- כלומר מחוץ לבית! אפשר להיפגש באיזו גינה נחמדה בשכונה, או סתם מתחת לבניין, לעשות טיול משותף של לפחות 10 דק' לפני העליה הביתה עם התינוק. בזמן הטיול אם הכלב יוזם אינטראקציה כלשהי- מסתכל על התינוק, מרחרח, ניגש, לחזק בהמון מילים טובות ושוב, גם מזון טעים, למקסימום חוויה חיובית עם היצור החדש 🙂

6. חזקו כל אינטראקציה חיובית של הכלב עם התינוק
בכל פעם שהכלב ניגש לרחרח או מגלה סקרנות לגבי התינוק – חזקו אותו ע"י חטיף טעים ושבחו במילים. למדו אותו שנוכחות התינוק בבית היא הדבר הכי טוב שקרה לו! אין תחרות, התינוק לא הגיע לתפוס את מקומו, אלא לחיות איתו ביחד ובשלווה. לעולם אל תצעקו על הכלב על כך שהתקרב לתינוק! זה ילמד אותו לפחד ממנו ופחד הרבה פעמים מוביל לתוקפנות. גם אם הכלב כרגע מפריע כי לדוגמא את מניקה, או שאתה מנסה להרדים אותו- אין בעיה, הרחיקו אותו משם, אבל שימרו על קור רוח ועל טון דיבור רגוע.
*ללמד את הכלב ללכת למקום שלו כשמתבקש מאוד יעזור במצבים הללו.

7. גם אם מדובר בכלב הכי חברותי בעולם – כלב ותינוק ביחד תמיד בהשגחה!
הקפידו שאין מתחים בין הכלב לתינוק, שהתינוק לא מציק לו או לחילופין שהכלב לא מאיים עליו בשום צורה. היו שם בשביל להשגיח שהשניים מסתדרים יפה עד שהתינוק יגדל ויוכל לדאוג לעצמו.

לידה קלה!!!
אין כמו ילד שגדל עם כלב. מכל כך הרבה בחינות.

**חשוב לדעת – אם הכלב שלכם מפחד מילדים/מזרים/מרגיש מאויים בנוכחותם ועלול לתקוף או שתקף כבר בעבר, כמו כן אם הכלב שלכם רכושן לחפציו ועלול לתקוף בסביבתם – אל תחכו ללידה כדי לטפל בבעיות הללו! תפנו אליי או למאלף מומלץ מאזור מגוריכם בהקדם**

תינוק חדש

ואיך מתנהלים כשהתינוק גדל והופך לילד?
הכל באן במאמר בנושא כלבים וילדים

מקווה שעזרתי!
אשמח לקרוא תגובות ושאלות שלכם ממש כאן מתחת לפוסט
ליטל

ליטל לוק

אני ליטל, מאלפת ומטפלת בבעיות התנהגות בכלבים
⇒ אתם מוזמנים לקרוא מידע נוסף אודותיי ע"י לחיצה על התמונה

אשמח לענות לכל שאלה בתגובות למאמר ממש כאן למטה
או בטלפון 052-6900183 🙂

שתפו בפייסבוק!


יום רביעי, 9 ביולי, 2014 | 18:45 | 2 תגובות

2 תגובות

  1. כתבה מצוינת! ילדים שגדלים עם כלבים נהנים ממערכת חיסונית חזקה ויציבה, וסובלים פחות מאלרגיות ותופעות אחרות. וכמובן, אחד היתרונות החשובים- ילדים לומדים ערכה של חמלה וחברות ללא תנאי כבר מגיל ינקות!

השאירו תגובה