יום חמישי, 1 במאי, 2014 | 12:48 | 2 תגובות

כלבים ומעבר דירה

אלו מכם שעברו דירה בחייהם וודאי מכירים את ההרגשה שמלווה אותנו בזמן המעבר,
החיפושים אחר הדירה המתאימה, באזור המתאים, עם השכנים המתאימים
תכנונים, סידורים, אריזות, הובלות..
חודשים מראש אנחנו כבר מארגנים הכל
מתכוננים פיזית ונפשית למעבר המיוחל
איזו התרגשות יש באוויר! התחלה חדשה.

אנחנו מיידעים את כל מי שאנחנו מכירים לאן אנחנו עוברים
את המשפחה, את החברים
אפילו את חברת הכבלים, את חברת האינטרנט,
כולם צריכים להתכונן למעבר. כולם יודעים.

כולם.. חוץ מהכלב שלנו.

ביום בהיר אחד וללא שום התראה מוקדמת, הוא נעקר מהטריטוריה הבטוחה שלו, מהריחות המוכרים לו, מובל לבית שנראה שונה, מריח שונה, עם שכנים שונים, כלבים שונים, רעשים שונים – והוא פשוט צריך להתמודד עם זה.
ישנם כלבים רבים שמעבר דירה הוא לא אירוע מרגש במיוחד עבורם והם מגיבים אליו באדישות וקלילות מעוררת קנאה, אך מנגד ישנם כלבים שמעבר לדירה חדשה הוא אירוע טראומטי ומלחיץ שמעורר לא מעט בעיות התנהגות כמו נביחות/הרס בבית/צרכים/תלות ומעקב אחרי הבעלים – אלו סימנים של מתח, חוסר שקט ואי נוחות במקום החדש.

לפני 4 ימים עברתי בעצמי דירה עם שלושת אהוביי הפרוותיים ולכן הרגשתי צורך לכתוב מאמר מסודר בנושא טיפים למעבר דירה, ממקור ראשון ומניסיון אישי שלי.

טיפים למעבר דירה:

1. לפני מעבר – היכרות ראשונית וחיובית עם הבית
לפחות שבוע לפני המעבר בקרו בדירה החדשה עם הכלב (רצוי אפילו כמה פעמים אם יש אפשרות) ותנו לו להריח כל פינה ולהכיר את חדרי הבית. קחו איתכם חתיכות מזון שהכלב הכי אוהב על מנת שתוכלו לפזר לו בדירה החדשה, קצת בכל חדר, כך שהרושם הראשוני שלו ממנה יהיה חיובי ושמח.
גם ביום המעבר עצמו פזרו מזון טעים ברחבי הבית בשביל להמשיך את ההיכרות החיובית עם הטריטוריה החדשה

IMG_1430
(בתמונה – אני וסטיץ' בביקור בדירה החדשה שעדיין היתה בשלבי שיפוץ אחרונים, המון חיזוקים (אוכל/מגע), טון דיבור שמח. ביקרנו בדירה סך הכל 4 פעמים לפני המעבר עצמו ובכל ביקור סטיץ' היה נרגש ונלהב יותר לרדת מהרכב כי ידע כבר לאן הולכים. זו התחלה טובה לקראת המעבר ואכן סטיץ' הסתגל לדירה מהר מאוד)

2. לפני המעבר – היכרות ראשונית וחיובית עם השכונה
בדומה לסעיף הראשון, הקפידו להכיר לכלב שלכם גם את השכונה עצמה. לאחר כל ביקור בדירה צאו איתו לטיול ברחוב הסובב את הבית ותנו לו להכיר את הריחות, הרעשים, השכנים, הכלבים שאתם פוגשים בדרך – ככל שאלו יהיו יותר מוכרים לו, כך המעבר יהיה יותר קל עבורו.
טיילו לאט וברוגע ותנו לכלב שלכם זמן לרחרח ולמצוא את הנקודות הספציפיות בהן הוא מרגיש בנוח לעשות צרכים – כך כשיעבור דירה הוא ייתקל בריח שלו המוכר והמנחם שיעזור לו להתאקלם.

3. אריזות – לא ליד הכלב
ארגזים, רהיטים שמשנים מיקום, חפצים זרוקים על הרצפה – אריזת הבית לפני הובלתו עלולה להיות מאוד מטרידה עבור הכלב. כלבים לרוב אוהבים שגרה, אוהבים שהכל במקום, כמו שהם מכירים. זה מרגיע אותם. (אם תחשבו לעומק – לרוב זה מרגיע גם אותנו)
ולכן בזמן האריזות הקפידו להסיח את דעתו של הכלב שלכם מהמתרחש. או ע"י קונג ממולא טעים ודחוס שתתנו לו במקום שלו באחת הפינות בבית כדי שתוכלו לארוז ללא הפרעה לכם ולא או שתיקחו אותו לכמה שעות של כיף אצל חבר או קרוב משפחה. כך הארגזים והבלאגן לא יטרידו את הכלב שלכם וגם אתם תוכלו לארוז יותר בקלילות ובמהירות (בלי שהכלב מסתובב לכם בין הרגליים ומנסה להבין מה מתרחש)
כמובן רצוי לארוז קצת בכל יום.. מאשר לעשות מרתון אריזות ביומיים. (בעיקר בעיקר אם יש גם חתולים בבית שקשה להם במיוחד להסתגל לשינויים)

4. ביום ההובלה – הכלב ביום חופש
יום ההובלה הוא היום הכי מלחיץ עבור כלבים שחוששים מאנשים זרים/טריטוריאלים/ חוששים מרעשים/חוששים משינויים/ בקיצור.. חששנים.
אבל גם עבור כלב עם אופי יציב ובעל בטחון עצמי – יום ההובלה עלול להיות יום מאוד מטריד, רועש ולא נעים.
ולכן: לפני שמגיעים המובילים הכלב יוצא ליום כיף אצל חבר קרוב/בן משפחה ונשאר שם עד שכל הריהוט והחפצים מובלים לבית החדש ואחרי שכל החפצים האישיים שלו מסודרים כבר בדירה החדשה.
מיטה, כלי אוכל ומים, צעצועים – כולם מונחים במקומם. כדי שכשהכלב יגיע הביתה מספר שעות לאחר מכן הוא ירגיש בבית עד כמה שאפשר.
טיפ קטן בנוגע למיטה ולאוכל: מקמו את המיטה במקום מרכזי בבית כדי ליצור תחושת שייכות (בסלון למשל) ורחוק עד כמה שאפשר מדלת הכניסה על מנת לא לאלץ את הכלב להתמודד עם גירויים זרים מבחוץ (ריחות ורעשים). כך יוכל להסתגל לבית החדש יותר בקלות ולהרגיש פחות חשוף, יותר מוגן.
על המיטה שלו הניחו שמיכה או סדין משומש מהדירה הקודמת.. ריח מוכר ואהוב זה בדיוק מה שהוא צריך עכשיו.
את כלי האוכל חשוב גם להרחיק מדלת הכניסה של הבית מאותה סיבה בדיוק.

5. חיזוק השייכות של הכלב לטריטוריה שלו 
כשהכלב עובר בית, למעשה לטריטוריה חדשה, השייכות שלו למקום נעלמת והוא מתחיל מאפס במקום חדש. על מנת לעזור לכלב להסתגל בקלות ובמהירות לטריטוריה החדשה מאוד חשוב לחזק את השייכות לטריטוריה ה*אישית* שלו, כלומר למיטה שלו, על מנת שישאב ממנה בטחון ורגיעה, על אחת כמה וכמה כאשר הוא נשאר לבד בבית. תרגול "למקום" לפי ההדרכה המיוחדת שלי תעזור לכלב שלכם בדיוק בזה. לפרטים והרשמה להדרכה לחצו כאן

בונוס – טיפים מיוחדים לחתולים:

1. אריזות
כשאורזים את הבית אני ממליצה לשים את החתול בחדר אחר, שאותו לא אורזים כרגע. חתולים, מהיותם בעלי חיים מאוד טריטוריאליים (הרבה יותר מכלבים), מאוד מוטרדים משינויים בסביבה הפרטית שלהם.

2. הובלה
ביום ההובלה, בדומה לכלבים, יש לשים את החתולים אצל חבר/בן משפחה (אפילו רצוי שיבלו אצלם בכלוב נשיאה או בחדר סגור) על מנת שלא ייחשפו ליום מלחיץ זה.

3. הרגלה הדרגתית לחדר אחד וספציפי בבית
את החתול יש להביא לדירה בכלוב נשיאה אך ורק לאחר שההובלה הסתיימה והרהיטים מסודרים (יחסית) במקומם, כולל החפצים האישיים שלו. במשך 5 שעות ראשונות מרגע המעבר שימו את החתול בחדר קטן עם קצת אוכל ומים ומקום מסתור (מיטה סגורה/שמיכה עם ריח שלו שיכולה להעניק לו בטחון/או אפילו הכלוב שלו אם הוא אוהב אותו) וסגרו את הדלת. המטרה – להכיר לו בתור התחלה רק חלק אחד קטן בבית, בו הוא לאט לאט ירגיש בטוח ונינוח והחדר הזה יהווה החדר הבטוח שלו בהמשך. אפשר לשבת איתו מידי פעם בחדר ולהרגיע, ללטף, להאכיל במשהו טעים או סתם להיות נוכחים. לא תמיד חתולים יהיו מעוניינים במגע שלנו כשהם לחוצים אבל הנוכחות שלנו תרגיע אותם.

4. היכרות לשאר הבית
לאחר כ5 שעות ולאחר שאתם רואים שהחתול שלכם כבר מרגיש נינוח יחסית בחדר הקטן הכניסו אותו לכלוב הנשיאה, פתחו את דלת החדר ומקמו את הכלוב ממש בכניסה לחדר. כשהוא עדיין סגור. למשך שעה נוספת על מנת שיכיר את הריחות השולטים בבית, יכיר ויזואלית את השטח (מהכלוב הבטוח שלו) ויבין איפה הוא נמצא.
לאחר שעה פתחו את דלת הכלוב והתרחקו… חתולים מאוד אוהבים שנותנים להם ספייס.. בעיקר כשהם לחוצים וצריכים להסתגל למקום חדש.
לאט לאט החתול יצא מהמחבוא שלו ויתחיל לחקור בהדרגה את שאר חלקי הבית..
ואם הוא פתאום פוחד ממשהו? לא נורא! החתול שלכם במשך 5 שעות ישב באותו חדר קטן שנמצא מאחוריו כרגע… ולשם הוא יפנה כשהוא ירגיש מפוחד. עד שלאט לאט הוא יתרגל, יצבור בטחון ויטייל בבית בגאווה וזנב מורם.

כלבים-ומעבר-דירה_חתולי
(בתמונה – חתולי בשלבי יישום של טיפ מספר 4, נמצא במיטה האהובה עליו, מביט לאחור לעבר חדר האמבטיה שם בילה ב5 שעות האחרונות ולמד לחבב אותו… מלפניו נמצא הסלון.. לאחר התלבטויות רבות הוא לבסוף קיבל אומץ ויצא… ורץ לעבר הצד השני של הסלון שם מונח התא של סטיץ', כמו שרואים בתמונה והתחבא בו למשך שעתיים 🙂 )

 

כלבים-ומעבר-דירה_גוש
(בתמונה – גוש, החתול השני, דווקא הסתגל במהירות לבית החדש (בדיוק כמו שצפיתי מהיכרות שלי איתו) וכבר ישן שנ"צ מהנה בגינה החדשה והפרטית שלו 🙂

מקווה שעזרתי לכם עם מאמר זה!
במידה ויש לכם שאלות בנוגע למעברי דירה או בנוגע לאילוף כלבים באופן כללי – בשמחה
כיתבו לי תגובות ממש כאן למטה ואענה בהקדם
מעבר דירה נעים לכולם! 🙂

ליטל לוק

אני ליטל, מאלפת ומטפלת בבעיות התנהגות בכלבים
⇒ אתם מוזמנים לקרוא מידע נוסף אודותיי ע"י לחיצה על התמונה

אשמח לענות לכל שאלה בתגובות למאמר ממש כאן למטה
או בטלפון 052-6900183 🙂

שתפו בפייסבוק!


יום חמישי, 1 במאי, 2014 | 12:48 | 2 תגובות

2 תגובות

  1. דרור הגיב:

    שיהיה במזל טוב לבית החדש
    לא כתבת לאיזה אזור עברתם….
    טיפים מעולים וכל כך הגיוניים
    מסתבר שכשחושבים בהגיון, הכל פשוט ונכון.

השאירו תגובה