יום ראשון, 1 בספטמבר, 2013 | 14:22 | 9 תגובות

חשיפת גורים – המאמר הכי חשוב עבור הגור שלכם

תקופת הגורות, בדומה לתקופת הילדות שלנו, היא חשובה מאין כמוה.
היא נקראת התקופה הקריטית מפני שלחוויות אותן הגור עובר בתקופה זו תהיה השפעה ישירה ומכרעת על עיצוב אופיו כבוגר.

התקופה הקריטית אצל כלבים נמשכת מגיל הינקות עד 4 חודשים

בתקופה זו (אבל לא רק, גם לאחר מכן) עלינו לחשוף את הגור שלנו לכמה שיותר גירויים וסיטואציות בהם הוא עלול להיתקל בחיי היום-יום על מנת ליצור אצלו עמידות נפשית ויכולת הסתגלות גבוהה כך שהגור שלנו ידע כיצד להתמודד עם מצבים חדשים ביתר קלות.

חשוב להבין שהתקופה הקריטית בהתפתחות הגור היא מעין 'חלון הזדמנויות' שאינו חוזר על עצמו בבגרותו.
גור אשר אינו נחשף מספיק לגירויים חדשים בעודו צעיר וראשו פתוח להתמודדות (גירוי להמחשה: כלבים אחרים) היחס שלו בנוגע לאותו גירוי תמיד יהיה לוקה בחסר.
אותם גורים יגדלו לרוב להיות כלבים חששנים. וחששנות מטבע הדברים מולידה לעיתים קרובות בעיות התנהגות…

אבל רגע..

העובדות מעידות על כך שמרבית הוטרינרים ממליצים לא להוציא מהבית גורים שעדיין לא קיבלו חיסון משושה שלישי, שניתן בערך בגיל 3 וחצי חודשים.
אפשר להבין המלצה זו, גור קטן פגיע יותר למחלות והמערכת החיסונית שלו חלשה יותר, הוטרינר מתוקף תפקידו רוצה להגן על בריאותו של הכלב שלנו.

אם כך אנחנו רואים ששתי תקופות מאוד חשובות בחיי הגור שלנו, מצטלבות לאותו טווח גילאים.
החיסון שמקבל הגור שלנו אצל הוטרינר הוא חיסון פיזי שמטרתו להגן על בריאותו ואילו החוויות אותן עובר הגור בתקופה הקריטית והגירויים אליהם נחשף,
הן החיסון הנפשי. שבזכותו הגור שלנו יגדל להיות כלב מאוזן, יציב ובריא בנפשו.

אל דאגה, אם עושים את הדברים באופן נכון וזהיר אפשר בהחלט לשלב בין השניים כך שלא נדלג על אף "חיסון"

יש להקפיד על כללי זהירות עם הגור הקטן כאשר מוציאים אותו החוצה:
1. עד קבלת חיסון המשושה השני ניתן ורצוי(!) להוציא את הגור על הידיים לטיולים בסביבת הבית, על מנת שכבר יתחיל להיחשף לריחות, רעשים, אנשים, כלבים, מכוניות, ועוד כל כך הרבה גירויים. אפשר גם מתחת לבניין רחוק מצואה של כלבים אחרים ומדשא.
2. חשוב לקחת "שקית הפתעות" (-עם חתיכות אוכל קטנטנות וטעימות) לכל טיול שכזה, על מנת להשלים את תהליך החשיפה כמו שצריך ולחזק את הגור אפילו "סתם ככה" במהלך הטיול בשביל ליצור חוויה חיובית וגם בעיקר כשהגור רואה/שומע/מריח גירוי כלשהו. אל תשכחו שגם כשהוא על הידיים שלכם, הוא עדיין נחשף לכל הגירויים הללו.
3. ניתן ורצוי לארח בבית אנשים וכלבים ידידותיים ומחוסנים על מנת לחשוף את הגור בצורה נעימה והדרגתית, אפילו לפני שהוא יכול פיזית לטייל ולהיפגש איתם בטיול, ולהקפיד על הדגשים שאני מסבירה בהמשך המאמר כדי לעשות את תהליך החשיפה על הצד הטוב ביותר.

לפני שאני מציגה בפניכם את הגירויים העיקריים לחשיפה,
חשוב לי לציין שהדרך הנכונה לחשוף גור לגירוי חדש היא לתת לו גישה חופשית אליו כך שמרצונו ירצה לחקור ולבצע אינטראקציה עם אותו גירוי.
בשום פנים ואופן לא לכפות עליו התקרבות לגירוי.
החשיפה צריכה להיות הדרגתית ומלווה בהמון חיזוקים חיוביים כמו מזון, אינטונציה שמחה, משחקים.. עלינו לגרום לגור שלנו להבין על-פי שפת הגוף והמילים שלנו שמה שעומד מולו הוא דבר חיובי וטוב ואין לו סיבה לפחד.

במידה והגור בכל זאת מגלה סימני פחד הרחיקו ממנו את הגירוי, הכירו לו אותו הפעם בהדרגתיות יותר וממרחק יותר. תוך כדי תהליך לשינוי רגש עד שהגור מרגיש נינוח, צובר בטחון, יוזם אליו קרבה וכמובן מקבל חיזוקים מאיתנו.

גירויים:

1. אנשים
אומנם הגור שלכם חי איתכם בבית, ובבית יש אנשים, אך עלינו להכיר לו גם אנשים חדשים. הרי יבואו לבקר אתכם אורחים, ובחוץ כשתטיילו אתם תיתקלו בהמון עוברי אורח זרים. כזכור אנחנו רוצים לעשות את החשיפה באופן הדרגתי לכן נתחיל מאדם אחד ולאט לאט נעלה את מספר האנשים.. דאגו שההיכרות תהיה חיובית ומהנה לגור.
קודם כל לפני הכל, תנו לאדם הזר חטיף ביד שאותו הוא יתן לגור שלכם כך שהאינטראקציה תחל באופן חיובי, תנחו את האורח לא להרים את הגור ולכפות עליו מגע, חשוב מאוד שהגור יזום מגע וקרבה, אם הוא רוצה בכך.
יישמו את חוק ה3 ליטופים: הנחו את האורח ללטף את הגור 3 פעמים ולהפסיק. האם הגור נשאר בקרבתו? מסתכל על האורח? נוגע בו? מצוין, זה אומר שהוא נהנה ומעוניין בעוד 3 ליטופים. לעומת זאת אם הגור בחר להתרחק בסיום 3 הליטופים זה אומר שהוא לא נהנה מהאינטרקציה כל כך, לפחות לא כמו שאולי חשבתם, וזה בסדר גמור. חשוב שהוא יבין שיש לו בחירה חופשית ושהוא יכול להתרחק אם הוא מעוניין בכך. בהמשך אם יחליט ליזום קרבה מחדש יהיה אפשר לתת לו חטיף ולנסות ללטף אותו שוב. זו המהות של חשיפה נכונה- לתת לכלב את הבטחון בנוכחות הגירוי, בין אם זה אדם, או כלב, או כל דבר אחר, ולדעת ששום דבר לא נכפה עליו, כך יגדל להיות כלב רגוע בעתיד לכשיתבגר. כמובן שחוק ה3 ליטופים חשוב ורלוונטי גם כאשר מדובר בעוברי אורח בטיול שמבקשים אולי ללטף את הגור שלכם.
כמו כן רצוי להכיר לגור אנשים בעלי חזות שונה ובגילאים שונים, אנשים בעלי זקן, שיער ארוך, ילדים, מבוגרים, טכנאי שירות, רוכבי אופניים וכו'.  המטרה היא להכיר לגור כמה שיותר אנשים כל עוד הוא צעיר כך שיגדל להיות כלב חברותי ותמיד להקפיד על המון חיזוקים חיוביים, בדמות של מזון טעים וגם בדמות של שבחים מילוליים, ולתת לגור לבחור מה לעשות בכל שלב באינטרקציה בין אם הוא מעוניין לגשת או להתרחק.

2. כלבים
כל-כך חשוב להכיר לגור את בני מינו.
כלבים בתקופת הגורות, באמצעות משחק, לומדים כיצד לתקשר אחד עם השני, לקרוא שפת גוף בצורה נכונה ומפתחים כישורים חברתיים שילוו את הגור שלכם כל ימי חייו. כלב שלא נחשף לכלבים אחרים בתקופה הקריטית, יגלה סימני פחד או תוקפנות, במידה כזו או אחרת, כלפי כלב אחר. פשוט מפני שהתקשורת הכלבית שלו לקויה.
התחילו מכלב אחד שאותו תכירו לגור שלכם, וודאו כמובן שהוא מחוסן וחברותי, ולאט לאט בהמשך, אחרי שתראו שהוא קצת נפתח וצבר בטחון, העלו את מספר הכלבים במפגש.
מרגע המפגש עם הכלב ולכל אורכו שבחו את הגור שלכם, עודדו אותו במילים טובות! תנו לו להבין שהוא כרגע נמצא בסיטואציה חיובית עבורו. חזקו את הגור שלכם על כל אינטרקציה חיובית שהוא יוזם עם הכלב שמולו- מרחרח אותו, מסתכל עליו, אפילו ממרחק, תנו לו חטיף טעים. תשתדלו לא להתערב בין הכלבים, גם אם יש קצת נביחות או נהמות ברקע, אפשר ורצוי לעודד מילולית, גם אם הגור מפוחד (לא, אתם לא מחזקים את הפחד שלו) כדי לעזור לו להבין שהכל בסדר ו"אמא ואבא פה" אבל אין סיבה להתערב פיזית- לרוב כלבים ידעו להסתדר אחד עם השני מצוין אם ניתן להם לתקשר בלי הפרעות.

3. מקומות ומצעים חדשים
חשפו את הגור שלכם לכמה שיותר גירויים מהסביבה. תנו לו לחקור, להריח, לראות, לשמוע, לחוש.. דשא, אבנים, עלים, מים, חול, גשם, חושך.
כמו גם מקומות חדשים כמו רחוב חדש שעוד לא ביקרתם בו, פארקים ואפילו נסיעה ברכב וביקור אצל הוטרינר.
חשוב: טעות נפוצה של בעלי כלבים היא לקחת את הגור שלהם למקום הכי הומה שהם מכירים בהנחה ש"הנה, אני חושף אותו עכשיו להמון רעש והמולה וככה הוא יתרגל אליהם בעתיד" אבל למעשה זוהי לא חשיפה, זו הצפה. הצפתם את הגור בגירוי מאוד חזק ואינטנסיבי בלי הדרגה, בלי באמת לוודא שהחוויה שלו היתה חיובית. חשיפה היא לא סתם חשיפה, היא צריכה להיות חשיפה טובה! ולא חשיפה רעה שיוצרת פחד ורתיעה.. אם אתם במקום בו הגור שלכם נראה הססן ודרוך, לכו משם, אתם לא במקום הנכון בשבילו כרגע.
לכן התחילו ממקום בו הגירוי הוא חלש ולאט לאט, רק אם הגור שלכם רגוע, עברו למקומות עם גירויים רבים יותר. כלומר רועשים יותר, הומי אדם ועוד. לכל אורך תהליך החשיפה היו רגועים, קשובים ועירניים לשפת גופו של הגור (טוב לו פה? יופי. לא טוב? בוא נלך..) והכי חשוב- חזקו אותו ע"י מזון טעים מהבית (נקניק! עוף! טונה! גבינה צהובה! משהו שיגרום לגור שלכם לחשוב "וואו איזה כיף לי פה!")  והמון מילים טובות בטון שמח ונחמד.

4. רעשים
הסביבה האנושית מכילה כל כך הרבה רעשים.. מכוניות, אוטובוסים, צפירות, אזעקות, זיקוקים, רחובות הומי אדם, מכשירים חשמליים.
כלבים שומעים פי 8 יותר טוב מאיתנו, כך שעוצמת הצלילים היא מאוד גבוהה.
חשיפה הדרגתית לרעשי היום-יום וחיזוק חיובי על כל תגובה רגועה ונינוחה שהגור מפגין כלפי אותו רעש, תעזור לגור להתרגל אליהם כך שיהפכו נטראלים עבורו.

5. מגע
בדרך כלל כלבים מאוד נהנים ממגע וליטופים אבל זה משהו שצריך ללמוד לאהוב. לגור קטן המגע הפתאומי עלול להיות מרתיע בהתחלה. התחילו ללטף בעדינות עם היד מלמטה, תחילה באזור החזה והגב התחתון.. ובהדרגה עלו לכיוון הראש והאוזניים. בסיום מגע קצר, עודדו אותו במילים טובות וחזקו בחתיכת מזון טעימה, כדי שהגור יקשר את המגע למשהו נעים וחיובי. חזרו על הפעולה שוב ושוב, מגע, בסיום המגע חיזוקים חיוביים, מגע, בסיום המגע חיזוקים חיוביים. תרגולים קצרים, הפסקות בין לבין. שימו לב שהדגש הוא לחזק את הגור בסיום המגע ולא תוך המגע, כמו שנהוג לעשות, כי רק ככה בסדר הפעולות הזה אני באמת מחברת לגירוי (מגע) חיזוק חיובי (מילים טובות ואוכל) , אם הגירוי והחיזוקים נעשים במקביל אין קישור נכון בינהם ולא בהכרח תהליך החשיפה יהיה יעיל לטווח הרחוק.
אם יש לכם גור פרוותי שהולך לגדול לדוב חמוד ושעיר, זה בדיוק הזמן להרגיל אותו להברשות לפי אותם הדגשים. (הברשה קצרה, חיזוקים חיוביים, הברשה קצרה, חיזוקים חיוביים, וכו', והמון הפסקות בין לבין כמובן)

ככל שהגור שלכם ייחשף ליותר דברים, כך הוא יתפתח ויגדל להיות כלב המסתגל למצבים חדשים במהירות ובקלות, בעל בטחון עצמי גבוה ואופי יציב.
חשיפה נכונה תבטיח כי הגור שלכם יקבל את כל הכלים הדרושים לו לחיים המשותפים איתכם כך שבאמת כל מה שנותר הוא – להנות אחד מהשני 🙂

  חשיפת גורים
ליטל

ליטל לוק

אני ליטל, מאלפת ומטפלת בבעיות התנהגות בכלבים
⇒ אתם מוזמנים לקרוא מידע נוסף אודותיי ע"י לחיצה על התמונה

אשמח לענות לכל שאלה בתגובות למאמר ממש כאן למטה
או בטלפון 052-6900183 🙂

שתפו בפייסבוק!


יום ראשון, 1 בספטמבר, 2013 | 14:22 | 9 תגובות

9 תגובות

 1. סנדי הגיב:

  היי ליטל. יש לי מלמוט אלסקה מעורב ם האסקי גור בן חודשיים .ויש לו בעיות נשיכה חמורות . אשמח אם תצרי איתי קשר אפילו על מנת לקבוע פגישה או ייעוץ . אנחנו מאוד חוששים שהןא יגדל ויהיה אגרסיבי יותר

 2. עדן הגיב:

  היי ליטל, יש לי פומרניאן בן שנה ו8 חודשים. הוא נושך ונובח לרוב, ובעיקר אוהב אותי ופחות אנשים אחרים..יכול להיות בגלל שפינקתי אותו ושמרתי עליו מאוד בתור גור.. לפני כשבועיים סירסתי אותו מה שאמרו לי שעוזר באגרסיביות אז הוא עדיין נשאר נבחן ונשכן זה לא כל כך עזר… יש לך הצעה?

  • ליטל לוק הגיב:

   היי עדן,
   סירוס לא פותר בעיות התנהגות , צריך במקביל לטפל בבעיה , לאבחן מדוע הוא נושך ונובח , האם הוא מפחד ? לחוץ מאנשים ? סיבה אחרת ?
   אשמח להיפגש ולהדריך אותך כדי שתדע איך לפתור את הבעיה
   052-6900183
   מחכה לשיחה !

 3. רם הגיב:

  היי ליטל יש לי גור ג'ק ראסל בן חודשיים ממש חמוד..אני יודע שהוא עדיין ממש קטן ובידיוק בגלל זה אני רוצה להתחיל לחנך אותו מעכשיו..הוא עושה המון צרכים בבית למרות שהוא יוצא לטיול כל 3 שעות אני לא כועס עליו פשוט מתעלם מזה..הוא כבר מכיר הכל שכנים,כלבים,וטרינר,נסיעה ברכב הבעיה היא שהוא לא מקשיב לי לכלום בטיולים הוא הולך לאן שהוא רוצה עם אני בא להזיז אותו הוא ישר נושך בכוונת משחק,נושך לי תמיד את הבגדים והנעליים שאני לובש ולפעמים אחרי טיול ממש היפראקטיבי ומשתולל בכל הבית.קניתי קליקר של האילוף והמון חטיפים טעימים אבל פשוט לא יודע מאיפה להתחיל הוא לא קשוב אליי..אציין שהגור אצלי רק שבוע אבל נראה שממש הסתגל אליי אנחנו משחקים המון אבל לפעמים זה לא זמן מתאים ואני רוצה שהוא ילמד איך להירגע ולהתאפק..אשמח לכמה טיפים איך אוכל להרגיע את ההשתוללות שלו ואיך לגרום לו להיות קשוב אליי וכמובן איך להשתמש עם הקליקר ומאיפה להתחיל?מהצרכים?מההשתוללות?מלהיכנס למיטה בלילה?אשמח לעצות ממישהי שממש מבינה בנושא תודה ממני ומהגור הקטן(:

 4. רם הגיב:

  היי ליטל יש לי גור ג'ק ראסל בן חודשיים ממש חמוד..אני יודע שהוא עדיין ממש קטן ובידיוק בגלל זה אני רוצה להתחיל לחנך אותו מעכשיו..הוא עושה המון צרכים בבית למרות שהוא יוצא לטיול כל 3 שעות אני לא כועס עליו פשוט מתעלם מזה..הוא כבר מכיר הכל שכנים,כלבים,וטרינר,נסיעה ברכב הבעיה היא שהוא לא מקשיב לי לכלום בטיולים הוא הולך לאן שהוא רוצה עם אני בא להזיז אותו הוא ישר נושך בכוונת משחק,נושך לי תמיד את הבגדים והנעליים שאני לובש ולפעמים אחרי טיול ממש היפראקטיבי ומשתולל בכל הבית.קניתי קליקר של האילוף והמון חטיפים טעימים אבל פשוט לא יודע מאיפה להתחיל הוא לא קשוב אליי..אציין שהגור אצלי רק שבועיים אבל נראה שממש הסתגל אליי אנחנו משחקים המון אבל לפעמים זה לא זמן מתאים ואני רוצה שהוא ילמד איך להירגע ולהתאפק..אשמח לכמה טיפים איך אוכל להרגיע את ההשתוללות שלו ואיך לגרום לו להיות קשוב אליי וכמובן איך להשתמש עם הקליקר ומאיפה להתחיל?מהצרכים?מההשתוללות?מלהיכנס למיטה בלילה?אשמח לעצות ממישהי שממש מבינה בנושא תודה ממני ומהגור הקטן(:

 5. יהב גואטה הגיב:

  היי ליטל, יש לי גור ממש קטן של פאג, כמעט בן שישה שבועות.. בחנות חיות אמרו לי שאסור להפגיש אותו עם אנשים לפחות עד החיסון השני. (הוא עוד לא עבר חיסונים בכלל) ,גם אמרו לי שאסור לאנשים אחרים ללטף אותו.. ממש הלחיצו אותי// מה את אומרת?

  • ליטל לוק הגיב:

   היי יהב 🙂

   חשוב להבין שההמלצה שנתנו לך היא לא הגיונית מכיוון שגם אתה ובני משפחתך באים במגע יום יום עם חיידקים שונים ומביאים אותם הביתה, זה בלתי נמנע,
   אי אפשר לשמור על הגור ב"בועה", הוא חייב להכיר גירויים בסביבה ולהיחשף..
   חכה עם הטיולים עד החיסון השני
   אבל בנתיים אני כן ממליצה לצאת איתו החוצה על הידיים, שיראה עולם, שיריח, שיכיר
   במקביל אפשר להזמין חברים שיכנסו הביתה עם חטיפים טעימים כללבים שתשאיר להם מחוץ לדלת ויעשו עליו רושם ראשוני חיובי
   אפשר גם ללטף , הכל בסדר
   תעבור על רשימת הגירויים במאמר ותחשוף אותו לאט לאט לכל דבר
   בהצלחה!

השאירו תגובה